Lacobel a lacomat. Czym się różnią?

Szkło Lacobel jest nam doskonale znane. Jego kolorowa dzięki lakierowi powierzchnia sprawia, że chętnie wykorzystujemy je w formie płytek ściennych w kuchni czy ściennej okładziny w innych pomieszczeniach. Tworzymy z niej blaty stolików, fronty szafek kuchennych, drzwi w szafach przesuwnych i elementy innych mebli. Z jednej strony dekoracyjny, z drugiej praktyczny. A co możemy powiedzieć o szkle Lacomat? Czym różni ... Przeczytaj więcej »

Niecodzienne łazienkowe aranżacje z lustrem w roli głównej

Myślicie, że w temacie luster powiedziano już wszystko? Jest wręcz przeciwnie – łazienkowe lustra to temat wręcz nie do wyczerpania. Dzisiaj mamy dla was kilka ciekawych pomysłów na niebanalne łazienkowe wnętrza, które „to coś” mają w sobie właśnie dzięki obecnym w nich lustrom! Motywem przewodnim twojej łazienki jest czarno-biały kontrast? Uzupełnij ją zatem o lustro o żartobliwym charakterze. Wystarczy do ... Przeczytaj więcej »

Jak gazetowa szpalta

Jak stworzyć budynek, który już na pierwszy rzut oka jest elementem identyfikacji wizualnej mające w nim siedzibę firmy? Odpowiedzi należy szukać w poznańskim biurze Ultra Architects i architektów odpowiedzialnych za projekt budynku Wiadomości Wrzesińskich. Bryła jest przykładem na to, jak przy budżetowych ograniczeniach stworzyć przestrzeń uwzgledniającą specyfikę pracy dziennikarzy, a która nie trąci banałem. Budynek ukształtowano tarasowo, dzięki czemu potrzeby ... Przeczytaj więcej »

Wnętrze industrialne – metal, szkło, cegła, surowość

Nie da się ukryć, że lofty przeżywają obecnie lata swojej świetności. Podoba ci się industrialny i surowy klimat takich wnętrz? Możesz mieć taki we własnym domu. Porzuć tylko wyobrażenie o tym, że do tego celu niezbędny jest poprzemysłowy budynek. I że styl industrialny zarezerwowany jest dla hipsterskiego środowiska wielkich miast. Hasłem przewodnim stylu industrialnego jest prostota, której nie należy utożsamiać ... Przeczytaj więcej »

Hartowane szkło przeciwsłoneczne i jego ciekawe zastosowania

Co łączy budynek administracji kancelarii Sejmu, kompleks biurowców Green Office i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie oraz budynek Teatru w Tarnowie? Odpowiedź jest krótka: szkło. A dokładniej mówiąc, szkło hartowane z powłoką przeciwsłoneczną. To jeden z najdoskonalszych przejawów współczesnej myśli architektonicznej opartej na koncepcjach energooszczędności oraz przyjaznego budownictwa. Czym wyróżniają się budynki, w których zastosowano tego typu szkło? Najłatwiej zobrazować ... Przeczytaj więcej »

Warszawskie Złote Tarasy – miejski park z imponującym, szklanym dachem

Architektura to niewyczerpalny temat, dostarczający mnóstwa inspiracji. Tym razem w centrum zainteresowania stanie Warszawa. Słowo „centrum” pojawia się tu nieprzypadkowo, bowiem przyjrzymy się bliżej jednemu z najbardziej znanych centrów handlowych stolicy, zlokalizowanego w samym jej sercu – Złotym Tarasom. Obiekt XXI wieku, wizytówka stolicy – tak mówili niektórzy o inwestycji oddanej do użytku w 2007 roku. Złote Tarasy to 225 ... Przeczytaj więcej »

Lodowy zamek czy filharmonia?

Zwycięstwo w konkursie Bryła Roku 2014? To dopiero wierzchołek góry lodowej (który stał się inspiracją dla architektów), jeśli chodzi o nagrody dla budynku Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Ten oddany do użytku we wrześniu 2014 roku gmach jako pierwszy polski budynek zdobył główną nagrodę w Europejskim Konkursie Architektonicznym im. Miesa van der Roche. To polska architektoniczna duma, której nie ... Przeczytaj więcej »

Narzędzia pracy szklarza

Jak wygląda warsztat pracy szklarza? To przede wszystkim szereg narzędzi, które pozwalają mu stworzyć różnorodne produkty, począwszy od szklanych tafli wykorzystywanych w architekturze oraz luster, po dużo bardziej skomplikowane, niewielkich rozmiarów wyroby ozdobne, jak wazony czy tradycyjne bombki. Wszystko zależy od tego, jakie konkretnie usługi szklarskie świadczy dany zakład. Poznajmy zatem najważniejsze narzędzia w pracy szklarza. Szklarz posługuje się przede ... Przeczytaj więcej »

Nowoczesne projektowanie biurowych wnętrz

Pomimo rozwoju nowoczesnych technologii, które coraz częściej pozwalają na pracę zdalną, zapotrzebowanie na tradycyjną przestrzeń biurową nie maleje. No, może nie tak do końca tradycyjną, bo dawne biura, kiedyś stanowiące o tożsamości firmy, dziś częściowo wypierane są przez przestrzeń coworkingową. Niemniej zagadnienie biurowego designu i funkcjonalności wciąż pozostaje aktualne. Mało tego – jest żywo dyskutowane na konferencjach tematycznych branż związanych ... Przeczytaj więcej »

Jak urządzić modną kuchnię?

Rok 2016 powoli dobiega końca, a wraz z tym rozpoczyna się sezon podsumowań i prognoz na przyszły rok. Nas przede wszystkim interesują wydarzenia i trendy w świecie architektury i aranżacji wnętrz. Warto przyjrzeć się bliżej przede wszystkim trendom z zakresie urządzania kuchni. Wszystko bowiem wskazuje na to, że kierunki obrane w tym roku będą tak samo modne także w kolejnych ... Przeczytaj więcej »