Architektoniczny hołd oddany naturze

Mazury cud natury – i to dosłownie. Wielkie Jeziora Mazurskie znajdują się bowiem w szacownym gronie 14 najpiękniejszych miejsc na świecie. Skoro potęga przyrody tego regionu jest tak wielka, architektura i zagospodarowanie przestrzenne tutejszych miast muszą się jej podporządkowywać. Przykładem przepięknej synergii artefaktu z naturą jest budynek terminala Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury.

pol_olsztyn_mazury_airport_09Terminal pasażerski w Szymanach w województwie warmińsko-mazurskim ma powierzchnię 6800 m2 i został oddany do użytku pod koniec roku 2015. Mimo to zdążył na nominację do nagrody Bryła Roku. Nic dziwnego, bo budynek to efekt realizacji naprawdę ciekawej koncepcji i wyraz pełnego zrozumienia dla charakteru otoczenia, w którym powstał. Budynek terminala zaprojektowała pracownia Studio Form Architektonicznych PANTEL z Olsztyna.

Terminal powstał w nawiązaniu do architektury Warmii i Mazur. Dużo tu drewna – poszczególne elementy imitują deski pomostów, co wyraźnie nawiązuje do mazurskich jezior usianych licznymi kładkami. Nie da się też przejść obojętnie obok wejść i wyjść z terminala, które imitują uroczpol_olsztyn_mazury_airport_10e mazurskie domki z drewna ze spadzistymi dachami. Słupy przypominają natomiast korony drzew. Fasada wewnątrz terminalu wykonana jest z drewna dębowego. Przechadzając się po terminalu w oczekiwaniu można się więc poczuć jak na przyjemnym spacerze po lesie.

Fasada budynku przystrojona jest „ozdobnymi żurawiami”. Niemałe znaczenie odgrywa tu również szkło. Szklane elewacje z zewnątrz wyglądają niczym jedno z Wielkich Jezior Mazurskich. W szklanej tafli odbija się bowiem niebo, więc skojarzenie z taflą jeziora jest w pełni zrozumiałe. Takiej symbolicznej realizacji nie powstydziłby się żaden szklarz. Fuzję nieba i wód jeziora dodatkowo podkreśla obecność rzeźb dzikich ptaków ustawionych w przestrzeni lotniska.

I kto powiedział, że Polska Wschodnia to Polska B?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*