Krótka historia lustra

Zanim zdecydujemy się na usługi szklarskie warszawa, aby wykonać lustro na szczególne zamówienie, powinniśmy przyjrzeć się jego historii oraz etapom rozwoju tworzenia luster. Tak naprawdę lustra stanowią jedne z najstarszych zabytków cywilizacyjnych.

Już w epoce paleolitu szlifowano kamienie, dzięki którym można było dostrzec świat „od drugiej strony”. Starożytność przyniosła rozwiązania w postaci zwierciadeł z polerowanych brązów, ołowiu oraz srebra. W średniowieczu właśnie te formy wiodły prym. Na początku naszej ery w Rzymie odkryto sposób na osiągnięcie lustra szklanego. Jednak czas sprawił, że nie była stosowana i powrócono do niej dopiero w siedemnastym stuleciu. Na początku lustra szklane były znakiem rozpoznawczym w kulturze muzułmańskiej. Z upływem czasu zaczęto rezygnować ze stosowania rtęci przy produkcji luster. Zastąpiono ją srebrem, bo chroniła warstwę przed zarysowaniem. Obecnie także nie stosuje się w produkcji luster ołowiu, uważając go za szkodliwy. Dziś napyla się próżniowo glin, by uzyskać efektowne formy lustrzane.

Obraz pojawiający się w lustrze stanowi obraz pozorny oraz symetryczny wobec płaszczyzny jaką ma zwierciadło. Obraz uzyskany w lustrze nie różni się
wielkością od oryginału. Zwierciadłem może być także strumień stojącej wody. Sztuka wyrabiania oraz produkcji luster z biegiem lat urastała także do rangi sztuki zdobniczej. Przestało chodzić wyłącznie o gładką formę zwierciadła, ale także o elementy wskazujące na zastosowanie lustra i jego estetyczne walory. Różnorodny rodzaj stosowania ram do luster sprawił, że dziś do każdego urządzanego wnętrza dopasować możemy różne, odmienne i coraz bardziej nowatorskie rodzaje luster. Specjaliści oferujący usługi szklarskie warszawa są w stanie w krótkim czasie zaprojektować lustro o bardzo indywidualnych kształtach. Do dyspozycji klientów pozostają także unikalne rodzaje ram. Najtańsze będą oczywiście drewniane. Ramy stylizowane, wytwarzane przez współczesną metaloplastykę wiążą się z bardziej wyrafinowaną ceną.

ID-100142607-300x199

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*