Lustro weneckie

Wielu zapewne zastanawiało się nad tym dlaczego policjanci stojąc po drugiej stronie szyby nie są widziani przez podejrzanego. Odpowiedź nie jest trudna. Zastosowana tam szyba to lustro weneckie, czyli odmiana lustra, która odbija część światła, a część przepuszcza. Zachowana jest przy tym jakość jednokierunkowego widzenia, pomocnego w uzyskaniu prywatności i intymnej obserwacji.

lustroLustro weneckie, zwane również fenickim jest to zwykła szyba pokryta cienką warstwą metalu. Najczęściej umieszczona jest pomiędzy dwoma pomieszczeniami. Konieczne jest, aby jedno z nich było przyciemnione, a drugie jasno oświetlone. Osoby znajdujące się w jasno oświetlonym pomieszczeniu widzą własne odbicie. Osoby po ciemnej stronie lustra mogą swobodnie obserwować co dzieje się po drugiej stronie, bez obawy o ty czy zostaną zauważone lub rozpoznane.  W lustrze weneckim odbija się znaczna część światła, dzięki czemu odbicie wygląda tak jak w zwykłym domowym lustrze. W kontrolowanych warunkach oświetlenia widzimy zwykłe lustro, jednak właściwości szkła mogą ulec odwróceniu, jeżeli stosunek światła ulegnie zmianie. Najlepszą proporcją światła jest 8:1, w innym wypadku efekt może nie być optymalny.

Aby wzmocnić efektu lustra weneckiego, szklarze używają niekiedy szyb przyciemnianych. W takim przypadku światło biegnące z pokoju ciemnego jest dodatkowo tłumione przez szybę, więc jest jeszcze mniej widoczne z oświetlonego pokoju.

Lustra takie wykorzystywać można w wielu miejscach. Najbardziej znane i oczywiste dla społeczeństwa jest wykorzystanie go przez policję czy prokuraturę lub w innych miejscach, gdzie prywatność jest istotna i lustro zapewni nam bezpieczeństwo. Ponadto są one używane przez banki, supermarkety czy sale sądowe. Jednym z ważniejszych zastosowań jest wykorzystywanie ich w szpitalnych salach pooperacyjnych, gdzie pacjenci dochodzą do siebie i wymagają przy tym prywatność. W takiej sytuacji zauważyć można, że z reguły są to lustra na wymiar, które w momencie produkcji dostosowywane są do oczekiwań klienta.

Tego typu rozwiązanie jest również korzystne dla mieszkających na parterach, których denerwują zaglądający przez okna przechodnie. Bez wątpienia da to poczucie bezpieczeństwa i prywatności.

Pozdrawiamy, Lustral.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*