Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach – lustro dla Spodka

Jak stworzyć budynek o niepowtarzalnym charakterze, który jednocześnie doskonale wpisze się w dziedzictwo związane ze swoim uznanym sąsiadem – słynnym Spodkiem? Wie to firma JEMS Architekci, która zaprojektowała budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Poszło im tak dobrze, że zdobyli ostatnią nagrodę dla najlepszej budowli roku, czyli Bryłę Roku 2015.

katowice_05-15_mck_2Centrum to całkiem spokojny szary prostopadłościan z rozrzeźbionym dachem. To wielofunkcyjny obiekt usługowy z częścią udostępnioną publicznie w postaci zielonego przejścia przebiegającego na ukos przez dach. Przyjmuje to formę przesmyku, doliny. Dach wkomponowany jest w system terenowych skarp oraz naturalnego zróżnicowania terenu. Schodzi schodkowo do wspomnianej zielonej alei, zakończonej otwarciem widokowym na Spodek. Publiczne jest także foyer główne, które łączy wejście od strony placu honorowego przed Spodkiem z wejściem do Centrum od strony ulicy Olimpijskiej (ulica w trakcie planowania). Powiązanie budynku z przestrzenią jest szczególnie cenne podczas imprez o otwartym charakterze, jak targi i wystawy plenerowe i happeningi.

Powstająca w pobliżu inwestycja nie mogła przyćmić znaczenia Spodka, budowli-symbolu Katowic i całego Górnego Śląska. Założeniem było więc wzniesienie budynku, który współdziałałby także z przestrzenią miasta. Znaczącą rolę w konstrukcji budynku odgrywa szkło, z którego zbudowane są ściany Centrum. Są one niczym lustra, w których (dosłownie) odbija się Spodek, co jest dodatkowym ukłonem w stronę starszego sąsiada.

Budynek Międzynarodowego Centrum Kongresowego wznoszony był w latach 2011-2015. Składa się z foyer głównego, sali wielofunkcyjnej, sali bankietowej, audytorium, Zespołu Sal Konferencyjnych, restauracji i kawiarni. Całkowita powierzchnia wynosi niemal 39 tys. m2. Mimo silnej konkurencji, w tegorocznej, dziewiątek już edycji Konkursu Bryła Roku, budynek zebrał najwięcej głosów. A to tylko jedna z wielu nagród, jakimi doceniono Centrum. Wśród nich można wymienić choćby Nagrodę Roku SARP za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany w 2015 roku czy Nagrodę Architektoniczną „Polityki”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*