Najważniejsze ośrodki twórczości w szkle artystycznym

Sztuka tworzenia ze szkła ma przynajmniej kilka ośrodków na świecie. Światowe centrum i swoistą mekkę artystów-szklarzy stanowi Wenecja, skąd wywodzi się popularne szkło dmuchane i gdzie w znanym muzeum można obejrzeć znaleziska świadczące o przypadkowym wynalezieniu szkła przez pewnych fenickich kupców. A jakie inne zakątki świata słyną z interesujących szklanych rzeźb?

glassblowerJedną z modernistycznych szkół pracy ze szkłem stanowi szkoła fińska. Jedną z bardziej znanych prac spod jej znaku jest Wazon Aalto wykonany przez Alvara Aalto w 1937. Czym charakteryzuje się fińskie szkło? M.in. rozmiarami typowymi dla waz stołowych, ponadto opływowym kształtem i połprzezroczystością. Bardziej niekonwencjonalne rzeźby tworzy się ze szkła o wyolbrzymionej wręcz grubości i z efektem zamglenia poprzez rozproszenie światła, uzyskiwany poprzez chropowatość wewnętrzną pod szlifem. Założenia szkoły fińskiej utrzymywane są po dziś dzień. Na uwadze mają je zarówno indywidualni twórcy, jak i artyści zgromadzeni wokół przedsiębiorstwa produkcji szkła Littala.

Kolejny ośrodek mieści się w Niemczech. Tamtejszą twórczość kojarzy się głównie z nie do końca rozumianym technicznie szkłem twórców z rodziny Blaschka. W środowisku powszechnie znane są tzw. Szklane kwiaty autorstwa Leopolda Blaschka i jego syna, czyli kolekcja wykonana na zlecenie profesora botaniki z Uniwersytetu Harvarda w drugiej połowie XIX wieku. Tworzą ją szklane modele roślin wykonane unikatową techniką, której nikt nigdy już nie powtórzył.

Jak wspominaliśmy już w poprzednim artykule, ośrodkiem z najbardziej różnorodnym szkłem artystycznym są Stany Zjednoczone. Pracuje tam mnóstwo drobnych wytwórców którzy tworzą prawdziwe szklane perełki wśród rzeźb i naczyń; tworzą zarówno figury, jak i kwiaty. Tradycyjne wyroby ze szkła znajdziemy przede wszystkim w Appalachach. Tamtejsze huty wytwarzają naczynia w pełnych, bardzo jasnych bądź przyciemnionych barwach. Wzorem do naśladowania do dziś pozostają wyroby firmy Blenko Glass Company, ich szmaragdowe i rubinowe wazy oraz misy.
Innym ważnym ze względu na szkło artystyczne miejscem na mapie Stanów jest Cincinnati z pracownią Rockwood Pottery, która w latach 20. XX wieku była najważniejszym miejscem rozwoju sztuki ceramicznej oraz oryginalnych szklanych prac w stylu art deco. Innym ważnym twórcą był Harvey Littleton, który zapoczątkował nurt szkła dmuchanego. Na uwagę zasługuje także jego uczeń, szklarz Dale Chihuly, który tworzył monumentalne rzeźby znajdujące zastosowanie… w ogrodach botanicznych, gdzie wkomponowywano je m.in. w żywe rośliny. Chihuly tworzył również wężopodobne żyrandole zwisające na linach ze stali i składające się z mnóstwa drobnych elementów ze szkła spiralnego.

Mniejsze ośrodki szkła artystycznego mieszczą się także we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Finlandii, Szwecji, Danii oraz Japonii. Więcej o tradycjach wypracowanych w tych (i nie tylko tych) krajach opowiemy wam w kolejnych artykułach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*