Nowoczesne metody obróbki szkła

Szkło zdefiniowane jest powszechnie jako materiał nieorganiczny, który schłodzony został do stanu stałego bez krystalizacji. Ponadto wyróżnia je wysoka odporność chemiczna, biozgodność, niska przewodność cieplna i elektryczna oraz wysoka twardość i kruchość. Jakim metodom obróbki poddawane jest szkło?

aurora3Najpopularniejszym sposobem jest rozkrój szkła, czyli krojenie różnego rodzaju i grubości szkła, np. lustra, szkła dekoracyjnego lub ornamentowego, optiwhite, float, szkła laminowanego. Na podstawie projektu i dzięki profesjonalnemu sprzętowi, uzyskuje się pożądane kształty.

Szkło podlega również szlifowaniu. Podczas rozkroju powstają mikropęknięcia, które można w prosty sposób wyeliminować za pomocą metody szlifowania krawędzi. Ponadto zmniejsza ono ryzyko pęknięcia szyby pod wpływem działania czynników zewnętrznych lub mechanicznych.

Fazowanie szkła to sposób, którego wykorzystanie pozwala na nadanie krawędziom efektownego wykończenia. Fazowaniu poddaje się zarówno lustra, jak i szyby. Co więcej, często jest zapotrzebowanie na otwory w szkle, stąd metoda ich wiercenia. To nieodzowny etap obróbki w przypadku szkła, które przeznaczone jest do kabin prysznicowych, balustrad czy ścianek działowych.

20141202090214夹胶玻璃彩色Laminowanie szkła to już artystyczna metoda obróbki, polegająca na zespoleniu ze sobą co najmniej dwóch tafli szkła float i warstw pośrednich z folii PVB/EVA. Laminując, zwiększamy bezpieczeństwo w przypadku stłuczenia szyby. W kwestii projektów na szkle nie ma ograniczeń – zalaminować można każdy design, fototapetę czy grafikę.

Hartowanie szkła to już poddanie go obróbce termicznej w temperaturze ok 700 stopni i następnie natychmiastowego schładzania. Szkła hartowanego nie poddaje się już obróbce, dlatego warto pamiętać o tym przed hartowaniem.

Istnieje jeszcze mnóstwo rozwiązań na rynku, także niekonwencjonalnych, o których napiszemy już wkrótce.

Pozdrawiamy, Lustral.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*