Ponieważ szkło lubi mieć warstwy…

Istnieje wiele technik wyrabiania szkła – w odpowiedzi na specyficzne przeznaczenie i  funkcje. Poprzez przetworzenie szkła płaskiego, powstaje między innymi tzw. szkło klejone (laminowane). Szyby i lustra ze szkła płaskiego, charakteryzują się wytrzymałością i dobrą jakością powierzchni. Szkło płaskie swoją nazwę zawdzięcza idealnie gładkiej powłoce – bez falistości i zgrubień.

Efekt dekoracyjny

Techniki układania szkła warstwami można wykorzystać na różny sposób. Poza wzmocnieniem konstrukcji i zapewnieniem dodatkowych właściwości ochronnych, warto bawić się designem. Dla przykładu, umieszczenie rozbitej szyby między dwiema klejonymi taflami, daje ciekawy efekt dekoracyjny. Między dwa płaskie lustra, można także umieścić szkło z wtopionym w nie elementem, np. brokatem, czy piaskiem.

Odpowiedni klej

Do klejenia szyb płaskich używa się żywicy lub specjalnie przygotowanej folii. Oba materiały zapewniają zachowanie przezroczystości oraz stanowią element ochronny. Podczas stłuczenia szkła laminowanego, dochodzi do mikrouszkodzeń przyczepionych do struktury klejącej. Zatem ryzyko rozpryśnięcia się szkła na podłogę, znacznie maleje. Poza dokładaniem nowych warstw szkła, to właśnie dodatkowe porcje kleju, pozwalają na zmianę właściwości fizycznych wyrobu.

Funkcje

W zależności od stopnia wielowarstwowości, szkła płaskie mogą pełnić funkcje. Ochronne, ( w przypadku włamania, trudno je wybić), w tym kuloodporne, (ostrzeliwanie powierzchni szklanej może nie przynieść zamierzonych skutków.) Nieprzepuszczalność światła to kolejna funkcja szkła klejonego. Dlatego jest ono idealne do produkcji okularów ochronnych.

Niestety podczas pożarów, konieczne są dodatkowe sposoby ochrony, gdyż nagrzane szkło nie pełni funkcji zapobiegawczych w przypadku rozprzestrzeniającego się ognia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*