Powstawanie szkła

Produkcja szkła nie jest uznawana jako niebezpieczna dla środowiska, choć od pewnego progu (20 ton na dobę) zaczęto wprowadzać regulacje IPPC, co wymaga w niektórych przypadkach uzyskania specjalnego pozwolenia na produkcję.

IS-machineZaczynamy jednak od pierwszego etapu, który obejmuje przygotowanie specjalnych surowców, który będą wykorzystywane do obróbki termicznej. Do podstawowych należą: piasek szklarski, węglan sodowy i potasowy, wapienie (przede wszystkim CaCO3) oraz minia ołowiowa. W niektórych przypadkach przydatne są również pomocnicze surowce takie jak: sulfat, saletry czy arszenik. Stosuje się także różnego rodzaju barwniki, środki klarujące lub mącące.

Wyżej wymienione surowce należy dobrać we właściwych proporcjach oraz dokładnie wymieszać. W ten sposób powstaje zestaw szklarski. Najczęściej szkło jest produkowane dzięki podgrzaniu mieszaniny sody, wapnia i piasku, a należy tego dokonać w temperaturze ok. 1500 °C. Odbywa się zazwyczaj w sporych wannach, które są wypełnione gliną. Aby przyspieszyć ten proces, polecamy dodać stłuczkę szklaną, która jest w stanie zastąpić 80% naturalnych surowców.

W następnym etapie zostawiamy roztopione szkło, że było spokojnie stygło. Czekamy aż powstanie z niego lepki materiał, abyśmy mogli zacząć ręcznie formować, a do tego celu niezbędne są profesjonalne maszyny odlewnicze. Jeśli chodzi o szkło w taflach, to jest to jeden z najtańszych wyrobów, używany przy okazji produkcji szyb okiennych , niektórych luster. Tak stopione szkło trzeba wyjąć za pomocą pręta, a następnie szkło musi pokonać kolejny etap, czyli prasę, przez co jest zamieniane w płaską taflę. W takiej formie szkło jest bardzo miękkie i łatwo je zarysować, więc dopiero przy walcowaniu jest ono spłaszczane. Na końcu tafle szlifujemy wykorzystując profesjonalne maszyny.

Pozdrawiamy, Lustral.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*