Szklana hodowla

Temat szklarni jeszcze nie tak dawno temu, był dość kontrowersyjny. Jednak w epoce mrożonek, coraz więcej osób interesuje się zakupem świeżych produktów w ciągu całego roku.
Z uwagi na trudne do przewidzenia zmiany pogody, hodowla roślin oraz kwiatów w szklarniach, staje się coraz popularniejsza. Także entuzjaści posiadania ekologicznej żywności, często zaopatrują swoje działki oraz balkony w szklane mini-konstrukcje. Ze względu na indywidualne potrzeby, do budowy szklarni wykorzystuje się inne materiały i korzysta z różnych koncepcji.

  • Szklarnia balkonowa – miniaturowa opcja, którą może mieć każdy mieszkaniec miasta. Wystarczy prostokątny, (przypominający pustą szafę) szkielet oraz szklane lub foliowe wykończenia.
  • Szklarnia ogrodowa – istnieje wiele metod jej budowy. Jest bardziej zaawansowana od szklarni balkonowej, ponieważ konieczne jest zbudowanie stabilnej bazy w gruncie. Do wykończenia szkieletu, można posłużyć się szkłem lub przepuszczającą światło folią. Wiadomo jednak, że opcja szklana jest bardziej solidna, przez co posłuży dłużej.
  • Szklarnia hodowlana – Można budować pojedyncze szklarnie lub połączone długimi korytarzami. W przypadku prowadzenia większej uprawy, budowa skomplikowanych konstrukcji nie zawsze się opłaca. Czasem lepiej wykorzystać trochę więcej materiałów i postawić na niezależność każdego pomieszczenia, by zniszczenie jednego, nie szło w parze z uszkodzeniem kolejnych. Ma to znaczenie także ze względu na bezpieczeństwo pracowników – w przypadku niezależnej konstrukcji, która ulega osłabieniu, narażone jest zdrowie mniejszej ilości osób, a ewakuacja przebiega sprawniej. Pojedyncze szklarnie są też bardziej ekonomiczne, ponieważ panuje w nich lepsze oświetlenie i możliwa jest efektywniejsza wentylacja.

Podczas budowy dużej szklarni, warto skorzystać z usług szklarskich. Należy także pamiętać o tym, że pozornie prosta konstrukcja, potrzebuje dobrej bazy w postaci umiejętnie zaplanowanego projektu oraz ekipy fachowców z dziedziny montażu. Podstawowymi elementami konstrukcji szklarni są ocynkowane wiązary i płatwie. Szczebliny oraz wietrzniki wykonuje się z profilowanych aluminiowych elementów. Dzięki temu szkło jest stabilnie osadzone na uszczelkach i może służyć na długie lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*