Szklane cuda

glass-1034417_640Szkło stanowi wspaniały surowiec do produkcji szerokiej gamy przedmiotów użytkowych. Jest ponadto idealne do wytwarzania elementów dekoracyjnych. Bardzo ciekawą metodą, zarówno pod względem technologicznym, jak i otrzymywanych efektów, jest tzw. dmuchanie szkła.

Nazwa „szkło dmuchane” łączy ze sobą dwie techniki obróbki szkła. Dmuchanie szkła może odbywać się metodą tradycyjną, do której wykorzystuje się szkło sodowe, inaczej nazywane miękkim. Jest ono bardziej plastyczne w niższej temperaturze, w porównaniu do innych rodzajów szkła. Szkło sodowe nabierane jest na piszczel z kadzi, w której znajduje się płynna masa szklana. Druga technika opiera się na dmuchaniu szkła z użyciem palnika. Wykorzystywane jest w niej szkło sodowe lub boro-krzemowe, inaczej nazywane żaroodpornym, z uwagi na jego skład chemiczny, zapewniający odporność na szok termiczny.

Proces wytwarzania przedmiotów ze szkła dmuchanego jest wyjątkowy. Praca rąk ludzkich, poprzedzona pomysłem, do tego gorący płomień i szklana rura – dzięki temu powstają piękne ozdoby. Hutnik – szklarz inaczej nazywany dmuchaczem nabiera porcję płynnej masy szklanej na specjalną rurką, tzw. piszczel szklarską, a następnie wydmuchuje bańkę. Dmuchając obraca rurką, powiększając kulę do uzyskania pożądanego rozmiaru. Dmuchacz formuje z masy szklanej cylinder o długości około 80 cm. Cylinder jest rozcinany wzdłuż i rozkładany. W ten sposób tworzy się płaska tafla szkła, która następnie stygnie w odprężarce. Po ostygnięciu szkła możliwe jest przycięcie tafli do właściwego rozmiaru i kształtu. Każda tafla szkła wykonana techniką dmuchania jest wyjątkowa. Nie ma dwóch o identycznej grubości oraz odcieniu. Barw szkła dmuchanego jest ponad 8 tysięcy.

Pozdrawiamy, Lustral.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*