Szklane domy

mosaic-sea-886729_960_720O szklanych domach pisał w powieści „Przedwiośnie” Stefan Żeromski. Przedstawione były one tam jako symbol marzenia, które jest niemożliwe do zrealizowania. Snuły je pokolenia przedwojenne o przyszłości w wolnej ojczyźnie. Żeromskiego interesował postęp budowany stopniowo na pracy ludzkiej i technicznym rozwoju. Aktualnie pojęcie szklanego domu nie jest już synonimem pragnienia, którego nie można spełnić. Niezwykły futurystyczny projekt domu całkowicie wykonanego ze szkła stworzyli architekt Carlo Santambrogio i projektant Ennio Arosio.
Projekt nazwano Simplicity, co oznacza prostotę. Szklana jest cała bryła budynku, a także wyposażenie jego wnętrza. Ideą tego pomysłu jest przejrzystość, niemal niewidzialność i co za tym idzie, niezakłócanie harmonii natury. W rzeczywistości projekt jest odważnym i ciekawym przedsięwzięciem, nadającym się jednak bardziej do oglądania, niż do użytkowania.
Twórcy rozpoczęli realizację swojego założenia od stworzenia kolekcji szklanych mebli oraz elementów wyposażenia. Następnym etapem było zaprojektowanie budynków – dwóch: jeden powstał nad morzem, a drugi w lesie. Szklane drzwi, ściany, podłogi i sufity z założenia mają idealnie harmonizować z otoczeniem i pozwalać na niczym niezakłócone podziwianie pejzażu. Poza elementami konstrukcyjnymi budynku, ze szkła zostały wykonane meble – łóżko, szafy, półki, a także wanna i blaty kuchenne. Szklane są także dekoracje w domu, jak np. lampy. Projektanci zastosowali grube, bardzo przejrzyste szkło, spełniające wszelkie normy bezpieczeństwa.
Szklane domy są pomysłem interesującym, ciekawostką, kompletnie jednak niepraktyczną i niewygodną. Trudno wyobrazić sobie osobę, która chciałaby w takim zamieszkać.

Pozdrawiamy, Lustral.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*