Szklany blat. Do ciągłego czyszczenia?

Wystarczy nawet pobieżnie rozejrzeć się po mieszkaniu, by zobaczyć, jak wiele płaskich powierzchni nas w nim otacza. Stoły, stoliki, parapety, regały, barki… Większość z tych miejsc na co dzień mocno eksploatujemy – jedząc przy nich, odrabiając lekcje czy bawiąc się klockami z dziećmi, stawiając na nich gorące garnki czy rozlewając napoje. Wymieniać można w nieskończoność, ale wszystko to zmierza ku jednemu stwierdzeniu: domowe blaty są narażone na ciągłe zabrudzenia i uszkodzenia. Czy powinny być zatem wykonane ze szkła?

coffee-431851_1280Blaty szklane cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością. Czasami ten fenomen trudno wyjaśnić – przecież szkło niezwykle szybko się brudzi, a wszelkie nieczystości widać na nim jak na dłoni (choćby ślady palców). Do tego wszystkiego nie tak prosto je wyczyścić. Czy świadczy to o tym, że dla pięknego wyglądu jesteśmy w stanie biegać wciąż ze szmatką w ręku za każdym domownikiem i wycierać nieustannie stoły i stoliczki?

Z pewnością nie może być aż tak źle. Osoby niespecjalnie przepadające za sprzątaniem wybrać mogą wszelkie warianty szkła sprytnie maskujące różne plamy. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku szkło satynowe i ornamentowe. Mniej kłopotliwe od szkła przejrzystego będzie także to barwione w masie.

Idąc tym tropem, można by zdecydować się również na intensywnie zabarwiony lacobel. Jednak ze względu na niższą wytrzymałość, lepiej zostawić go na gabloty i półki o funkcjach dekoracyjnych, tj. takie miejsca, na których zamierzamy ustawić lekkie figurki, ramki ze zdjęciami, świeczki, wazoniki czy inne drobne bibeloty. Słowem – powierzchnie znacznie mniej obciążone, niż stół jadalny czy nawet stolik kawowy.

Co w takim razie przyciąga nas do szklanych blatów, skoro są aż tak kłopotliwe? Otóż zimny charakter tego materiału przywodzi na myśl wodę, jeziora, oazy… Zwłaszcza te w intensywnie błękitnej barwie. Dlatego szkło tego rodzaju znaleźć można np. w blatach barków. W takim wnętrzu o lekkim, chłodnym charakterze można się poczuć jak na wakacjach, i to każdego dnia. Kuszące, prawda?

Pozdrawiamy, Lustral.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*