Szkło twarde jak stal?

Ile razy doświadczyliśmy pękniętej szybki w telefonie? Jak często zbijamy lustra i lusterka? Wszystko zależy oczywiście od stopnia użytkowania, niemniej szykuje się mała rewolucja w branży szklarskiej.

Japońscy naukowcy opracowali nową technikę, za sprawą której szkło cechuje się niezwykłą wytrzymałością i porównywane jest ze stalą. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że w ciągu pięciu lat wszystkie przesądy związane z rozbicie lustra przejdą do historii i staną się zapomniane.

Szkło zaprojektowane przeAn image of a stylish glass backgroundz specjalistów z uniwersytetu w Tokio jest niemal niezniszczalne i znajdzie zastosowanie zarówno w elektronice, jak i budownictwie. Twórcy nowej technologii postawili sobie za cel zmodernizowanie rynku i ulepszenie funkcjonalności szkła. Wykorzystali technikę, którą nazwali lewitacją aerodynamiczną. Pozwoliła im wzbogacić szkło o tlenek glinku, powodując nierozpadanie się materiału.

Naukowcy wpadli na genialny pomysł, w jaki sposób wymieszać formujące się szkło z odpowiednią ilością tritlenku glinu. Wystarczyło tylko usunąć pojemnik, w którym produkowano całość, szkło unoszone jest za pomocą gazów w powietrze. Dzięki temu nowy materiał zachowuje właściwości szkła, jest przezroczyste i bezbarwne, a jednocześnie niezwykle twarde. Testy wykazały, że jest ono niejednokrotnie trwalsze niż inne metale, porównywane w skali wytrzymałości do stali.

Obecnie naukowcy pracują nad przemysłową metodą wykorzystania ich procesów technologicznych. Zakładają, iż w ciągu pięciu lat są w stanie całkowicie skomercjalizować powstałe szkło.

Z taką perspektywą przedsiębiorcy z sektorów branży samochodowej, elektronicznej i budowniczej oczekują efektów badań z ogromnym zniecierpliwieniem. Do tej pory szkło, które się nie rozpada brzmiało co najmniej abstrakcyjnie, lecz dzięki japońskiemu wynalazkowi zastosowanie go stało się jak najbardziej realne.

Pozdrawiamy, Lustral.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*