Szlachetna praca szklarza

Mówi się, że szklarz to jeden z tradycyjnych, ginących zawodów. To praca, w której konieczna jest pasja, staranność i precyzja, a także zamiłowanie i poszanowanie delikatnego, pięknego materiału, jakim jest szkło. Dzisiejszy artykuł poświęcamy osobom zajmującym się tą trudną, ale szlachetną profesją. Na czym polega praca szklarza?

broken-window-960188_960_720Zadania szklarza to przede wszystkim obróbka, przygotowanie oraz montaż elementów wykonanych ze szkła. Można wyróżnić dwie specjalizacje osób w tym zawodzie: szklarz szkła płaskiego oraz szklarz szkła laboratoryjnego.

Pierwsza grupa zajmuje się głównie montowaniem elementów szklanych w drzwiach, oknach, witrynach, meblach, szklarniach, a także oprawą luster i obrazów oraz dekorowaniem różnych przedmiotów szkłem dekoracyjnym. Czynności wykonywane przez szklarza szkła płaskiego charakteryzują się dużą precyzją, zwłaszcza w zadaniach związanych z profilowaniem, przycinaniem oraz szlifowaniem szkła i nawiercaniem w nim otworów. Obróbka luster polega w dużej mierze na ich piaskowaniu i srebrzeniu, polerowaniu oraz oprawianiu ich w ramy. Dobry szklarz potrafi również zdobić szkło, stosując techniki piaskowania, woskowania czy trawienia szkła. Bardzo ważną umiejętnością szklarza, opierającą się na dużej jego wiedzy na temat rodzajów szkła i różnic między tymi rodzajami, jest dobór odpowiedniej siły nacisku np. podczas wykonywania prac montażowych oraz hartowania i gięcia szkła. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa wykonywanej pracy oraz dbałości o wykorzystywany, kruchy materiał.

Szklarz szkła laboratoryjnego zajmuje się wytwarzaniem naczyń z rur szklanych. Bardzo trudną do opanowania i zarazem bardzo ważną umiejętnością w tej pracy jest kalibrowanie wyrobów, co gwarantuje, że wewnątrz naczynia znajduje się dokładnie taka objętość płynu, jak wynika ze skali. Szklarz posługuje się w pracy ręcznymi narzędziami (np. nożami, suwmiarkami, rurami, formami metalowymi i mikrometrami) oraz palnikami, szlifierkami, sprężarkami i urządzeniami do termicznej obróbki szkła.

Szklarz to zawód bardzo wymagający, ale szlachetny. Osoba wykonująca go musi charakteryzować się dobrze rozwiniętymi umiejętnościami manualnymi, dobrym wzrokiem, ale również bardzo dobrą kondycją fizyczną. Niewątpliwie musi być kreatywny i mieć zdolności artystyczne. Pozostaje nam mieć nadzieję, że młodzi ludzie podtrzymają wieloletnie tradycje tego pięknego zawodu.

Pozdrawiamy, Lustral.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*