Wygodna łazienka dla osoby niepełnosprawnej ruchowo

Nowoczesna inżynieria i architektura powstały nie tylko by pieścić nasze zmysły, ale również (a może przede wszystkim) by nieść pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebują. Łazienka jest przestrzenią najbardziej intymną, każdy z nas chce czuć się w niej swobodnie i komfortowo. Warto zastanowić się, jakie rozwiązania pomogą dostosować łazienkę do potrzeb osoby niepełnosprawnej ruchowo.

15988457690_31020a9e2d_zPo pierwsze – możliwie jak największa przestrzeń. Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim potrzebuje sporo miejsca, aby swobodnie się obrócić. Już wjechania do łazienki jest często sporym wyzwaniem, nie mówiąc o wykonywaniu jakichkolwiek ruchów. Zgodnie z wyliczeniami architektów drzwi do łazienki powinny mieć szerokość minimum 90 centymetrów – powinny być raczej przesuwane, ponieważ są wygodniejsze w używaniu od tradycyjnych, rozwieranych. Należy pamiętać, że wjazd do łazienki powinien być bez progu, a jeżeli już taki się znajduje należy zbudować pochylnie, która ułatwi wjazd i wyjazd.

Ważne są również takie szczegóły, jak np. antypoślizgowe kafelki oraz zaokrąglone krawędzie. Warto także pomyśleć o powieszeniu szafek łazienkowych na odpowiedniej wysokości, która będzie dla niepełnosprawnego jak najbardziej komfortowa.

Umywalka powinna być zamontowana niżej niż standardowa, wózek musi swobodnie wjechać pod konstrukcję. Toaleta powinna być zamontowana na wysokości wózka, tak aby przesiadanie  było jak najbardziej naturalne.

Kabina prysznicowa powinna być po pierwsze szeroka, aby wózek swobodnie się zmieścił, po drugie należy pomyśleć o  zamontowaniu wewnątrz  specjalnego siedziska, które umożliwi korzystanie z natrysku w pozycji siedzącej.

Wszystkie udogodnienia powinny być przemyślane i wprowadzone zgodnie z obowiązującymi standardami. Celem nadrzędnym musi być ułatwienie osobie niepełnosprawnej codziennego korzystania z łazienki; wszystko po to, aby niepełnosprawny mógł czuć się jak najbardziej niezależnie. Warto także zadbać o szczegóły, które sprawią, że  łazienka będzie przytulna i przyjemna dla oka. Wystarczą chociażby lustra, które uczynią łazienkę domową i mniej szpitalną.

Pozdrawiamy, Lustral.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*