Zastosowanie szkła w sztuce

Ze szkła powstają lustra, kabiny prysznicowe, meble, drzwi, sklepowe witryny… Wszystkie te przedmioty mają charakter wybitnie użytkowy, a ich tworzeniem zajmuje się raczej szklarz, nie artysta. Tymczasem szkło kryje w sobie także ogromny potencjał artystyczny. Właściwie to „kryje” nie jest tu najtrafniejszym słowem. Szkło jest bardzo popularnym materiałem artystycznym, Sieci rozpowszechnionych jest mnóstwo nagrań przedstawiających artystów rzeźbiących w tym wdzięcznym materiale. Szkło artystyczne to z jednej strony doskonale wszystkim znane bombki choinkowe, z drugiej zaś futurystyczne eksponaty, które trafiają do muzeów równie często, co rzeźby z drewna czy metalu.

Szkło artystyczne kształtuglass_tangleje się z masy płynnej, na gorąco. Ten proces wygląda naprawdę bardzo ciekawie, a wpatrując się w artystę podczas pracy ze szkłem można się prawdziwie zapomnieć. Chociaż wyroby szklane można bogato zdobić różnorodnymi technikami takimi jak złocenie, emaliowanie, szlifowanie, rysowanie diamentem i matowanie piaskiem, to współcześnie preferowany jest minimalizm i możliwości, jakie daje szkło samo w sobie. Spektakularne efekty uzyskuje się nie dzięki bogactwu środków wyrazu, ale dzięki formie. Kształt szkła zależy bowiem właściwie tylko od wyobraźni pracującej z nim osoby!

Tradycja kolorowego hutnictwa i dmuchanego szkła weneckiego znana jest już od XIII wieku. Zaczęto ją praktykować na weneckiej wyspie Murano. Dziś znajduje się tam słynne Museo Vetrario (Szklane Muzeum), gdzie podziwiać można wytwarzane lokalnie szkło oraz znaleziska archeologiczne starożytnych Fenicjan, z których zgodnie z historycznymi zapiskami wywodzą się wynalazcy szkła. Współcześnie rozkwit tej sztuki przypadł na lata 50. i 60. XX wieku. Obecnie najwięcej szkła artystycznego wytwarza się w Stanach Zjednoczonych. „Szklana” kultura w USA sięga czasów kolonialnych, kiedy ze szkła o zielonym zabarwieniu z zastygniętymi bąbelkami powietrza wytwarzano głównie przedmioty codziennego użytku. Pracy w szkle naucza się tu nawet na uniwersytetach! Proces twórczy wspomaga się także komputerowo, ale talent twórcy to wciąż najważniejszy czynnik warunkujący powstanie wyjątkowej i pięknej rzeźby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie będzie publikowany. Zaznaczone pola są obowiązkowe *

*