Hartowane szkło przeciwsłoneczne i jego ciekawe zastosowania
- Szczegóły
Co łączy budynek administracji kancelarii Sejmu, kompleks biurowców Green Office i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie oraz budynek Teatru w Tarnowie? Odpowiedź jest krótka: szkło.
A dokładniej mówiąc, szkło hartowane z powłoką przeciwsłoneczną. To jeden z najdoskonalszych przejawów współczesnej myśli architektonicznej opartej na koncepcjach energooszczędności oraz przyjaznego budownictwa. Czym wyróżniają się budynki, w których zastosowano tego typu szkło?
Najłatwiej zobrazować to na przykładzie budynku administracyjnego kancelarii Sejmu RP. To obiekt wyjątkowy co najmniej pod kilkoma względami. Teren, na którym został wzniesiony, podlega ścisłej kontroli konserwatorskiej, a sama bryła musiała zostać wymiarowo ograniczona. Z drugiej strony inwestor potrzebował znacznej przestrzeni, bo budynek musiał pomieścić pomieszczenia administracyjne, sortownię listów, magazyny i garaż. Zajęły one trzy kondygnacje, ale ponad ziemię wznosi się jedynie mały pawilon z recepcją i windami. Reszta kubatury znajduje się pod ziemią! Zlokalizowany na powierzchni pawilon ogrywa tu niezwykle ważną rolę. Dzięki temu, że jego elewacja wykonana jest ze szkła z powłoką przeciwsłoneczną, światło dzienne przenika także do drugiej, znajdującej się już pod ziemią kondygnacji. Ponadto w zakresie przepuszczalności energii panują tu odpowiednie proporcje.
Ekologiczny wymiar jeszcze wyraźniej widoczny jest w budynku kompleksu biurowego Green Office w Krakowie. Budynek łączy nowoczesną architekturę z technologią, która pozwala budować przyjaźnie zarówno człowiekowi, jak i naturze. Całość stworzona została z materiałów spełniających rygorystyczne wymogi w zakresie energooszczędności. Hartowane szkło było odpowiedzią na zapotrzebowanie w zakresie usług szklarskich. Szklane elewacje w krakowskim kompleksie to aż 21 tys. m2 powierzchni biurowej! Znajduje się w wypełnieniu szyb zespolonych jako front głównego wejścia i w postaci szklanych „nadbudówek”. Dzięki temu, że w omawianych budynkach zastosowano szkło przeciwsłoneczne, koszty ich klimatyzowania są znacznie niższe. Neutralna kolorystyka pozwala zachować harmonię architektury z przyrodą wokół.